Opony zimowe dedykowane właścicielom pojazdów miejskich

Opony zimowe w porównaniu do modeli letnich w dużym stopniu zwiększają bezpieczeństwo na drodze, gdy warunki nie rozpieszczają, a temperatura spada poniżej umownej granicy 7 stopni Celsjusza. Stoisz przed wyborem opon zimowych? Nie wiesz, na jaki model postawić do swojego niewielkiego samochodu, którym poruszasz się głównie po mieście?

Jakie opony zimowe do pojazdu miejskiego?

Jeśli jesteś kierowcą podróżującym głównie po mieście, ogumienie klasy premium nie musi być wcale najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, takie opony zapewniają wyższe bezpieczeństwo podczas jazdy, bo oferują skróconą drogę hamowania czy lepiej zachowują się na zakrętach. Jednak w warunkach miejskich nie osiągasz dużych prędkości, jazda jest raczej spokojna i monotonna, dlatego nie ma sensu stawiać na warianty premium. Świetnym wyborem mogą okazać się produkcje ze średniej półki cenowej, gdzie stosunek jakość/cena jest jak najbardziej pozytywny. Jeżeli jednak nie stać Cię także na to ogumienie, zachęcamy do wyboru modeli z klasy ekonomicznej, które coraz mocniej konkurują z klasą średnią.

Na rynku pojawiają się producenci stawiający właśnie na produkcję modeli budżetowych i nie zawsze musi to oznaczać oponę niskiej jakości. Szczególnie azjatyckie przedsiębiorstwa produkcyjne są coraz popularniejsze, to tam koszty produkcji jednej opony zmniejszono na tyle, że nawet ich dystrybucja na rynek europejski nie zwiększa ceny zakupu do tego stopnia, że jest to nieopłacalne. Skorzystać z tego możesz Ty, bo jest kilka producentów i modeli opon, o jakich warto pomyśleć przed okresem zimowym. Nie chcemy jednak pisać o azjatyckich producentach, a naszych, polskich, o nich na końcu.

Parametry dobrej opony zimowej

Zanim przejdziemy do przedstawienia Ci naszych faworytów, czyli opon zimowych polskich marek stworzonych do miejskich pojazdów, chcemy wspomnieć o parametrach ogumienia na zimowe warunki. Przede wszystkim musi mieć oznaczenie 3PMSF, przedstawia się je w formie trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz. Opony zimowe powinny mieć także oznaczenia przyczepności na śliskiej nawierzchni oznaczanej literkami od A do F, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Oczywiście w modelach z klasy budżetowej nie ma co liczyć na najwyższą notę, ale oznaczenia C i D są często spotykane, a mówią o tym, że opona dobrze radzi sobie z hamowaniem, gdy droga jest śliska. Pamiętaj także, że testy nie zawsze są miarodajne, podchodź do nich z rezerwą. Opony zimowe do samochodu miejskiego powinny mieć wzmacniane ścianki boczne na wypadek najechania czy parkowania pod wysoki krawężnik.

Przykłady dedykowanych opon zimowych do miejskich aut

Poniżej dwa modele opon klasy ekonomicznej, jakie według nas będą rozsądnym wyborem do jazdy głównie po mieście.

Kormoran Snow

Popularna seria opon do samochodów osobowych na sezon zimowy, czyli Snow od polskiej marki Kormoran. Projektanci zadbali o to, aby jazda po mokrej i zaśnieżonej nawierzchni była jak najbardziej komfortowa oraz bezpieczna. Przy zrównoważonej jeździe, Kormoran Snow radzi sobie doskonale. Na tym ogumieniu znajdziemy oznaczenie 3PMSF, pod etykietą UE kryje się efektywność paliwowa oznaczoną literką D, a przyczepność na mokrej nawierzchni oznaczono po testach literką C. Oczywiście zachęcamy do zakupu modelu z rocznika 2021.

Dębica Frigo HP2

Niedroga, a jednocześnie zapewniająca bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych, czyli ogumienie marki Dębica Frigo HP2. Model ma zaokrąglone krawędzie barków bieżnika, co pozwala lepiej odprowadzać wodę spod czoła opony. W modelu zastosowano kierunkową rzeźbę bieżnika i zadbano o unowocześnienie względem poprzedniego modelu budowy osnowy. W testach zimówka od Dębicy wypadła bardzo dobrze, bo efektywność paliwową oznaczono literką C, a przyczepność na mokrej nawierzchni literką B. Nie zabrakło symbolu 3PMSF.

Polecamy jeden z tych dwóch modeli opon zimowych do Twojego miejskiego samochodu! Możesz liczyć na dobre parametry, bezpieczeństwo podczas zrównoważonej jazdy i korzystną cenę zakupu.